Historie

Jizerských 24h MTB - 1. - 4. ročník

Místo konání:
2x Žehrovské lesy
2x Bartošova Pec u Turnova

Počátky tohoto maratonu byly poznamenány pohodou a rodinnou atmoškou. Časy se zapisovaly ručně a jako zázemí stačilo pár stanů okolo parkoviště uprostřed lesa. Záchod ani sprcha nebyla a nikomu to nevadilo.
Pár odvážlivců ochotných sáhnout si na dno se vždycky našlo, a tak se odehrávaly první ročníky pod taktovkou Dědase. Od začátku se jelo podle originálních pravidel stvořených Dědasem. Podle světla se jezdil denní okruh hutným terénem a noční na pohodových cestách.
Tam jsme poprvé okusili kouzlo jízdy v "balíku" ve sjezdech po nočních lesních silničkách. Pochopili, co znamená číst cestu nejen očima, ale všemi smysly. Vzpírat se únavě, přemlouvat se vylízt z teplého spacáku vystřídat parťáka. Vychutnávat si radost ze svítání ukončující temnou noc…… No, tak konec sentimentu.
Pak přišel čas výměny hlavních postav, Dědas začínal být "byzy" a tak jsme se toho ujali my, myslím tím zbytek ASA, ředitelem jmenován nikdo nebyl, ale myslím, že to můžu napsat na Hatíky. Změnilo se místo na Bartošovu Pec u Turnova (nabízelo malinko lepší zázemí). Denní okruh byl ještě těžší a absolvovat ho bez pádu byl docela kumšt. Noční jako vždy pohoda. Tam byly další 2 ročníky v historii 24h MTB.
Bohužel ani jeden z těchto ročníků nebyl archivován, takže jen pár foteček a spousta vzpomínek.

 

 

Jizerských 24h MTB - 5. ročník

Místo konání:
Nová Ves u Mnichova Hradiště
18.-19.6.1999

Počátky tohoto maratonu byly poznamenány pohodou a rodinnou atmoškou. Časy se zapisovaly ručně a jako zázemí stačilo pár stanů okolo parkoviště uprostřed lesa. Záchod ani sprcha nebyla a nikomu to nevadilo.
Byl to poslední ročník s původními pravidly (start v pátek 18.00, cíl v sobotu večer, 2 okruhy - 1.denní 18:00-20:00 a 6:00-18:00, 2.noční 20:00-6:00). Nejtěžší ze všech ročníků do té doby, pršelo neustále 2/3 závodu a denní okruh se stal bahenní lázní. Déšť mazal značky nočního okruhu a závodníci bloudili po cestách v okolí.
Časy na okruzích se prodlužovaly a pro závodníky se závod stal skutečným bojem s každou minutou.
Náročnost denního okruhu zapříčinila malou změnu pravidel a nabídku závodníkům dojet závod na nočním okruhu. Toho využili pouze 2 dvojice a ostatní se rozhodli dál prát s deštěm, bahnem a vlastní únavou.
Poprvé jsme mohli mezi závodníky přivítat jednotlivce Honzu Vidličku z Příšovic a první dámskou dvojici Alena Žáková a Hana Wasserová, obě ze Znojma.

Jizerských 24h MTB - 6. ročník

Místo konání:
Hrádek nad Nisou
10.6.-11.6.2000

První ročník novodobé podoby závodu. Změnilo se vlastně skoro všechno. Došlo ke spojení 2 vzájemně si konkurujících podobných závodů v jeden. Dali jsme se dohromady s libereckou partičkou pořádající v zimě Jizerskou 24 na lyžích a v létě Jizerskou 24 na kole. Spojením vznikla akce JIZERSKÝCH 24H MTB.
Já myslím, že to byl zatím nejpovedenější ročník, posuďte sami, mrkněte na video.
Počasí fakt letní, možná až moc, teplota přes den okolo 30°C. Účast taky dobrá, prostě povedenej závod.
Jelo se poprvé jen na jednom nově vybraném okruhu 12,5km dlouhém a vedoucí většinou po polních cestách.
Hladký průběh pokazil jen protest vůči jedné dvojce, která si měla v noci zkracovat okruh, to se ale nepodařilo prokázat.

 

Jizerských 24h MTB - 7. ročník

Jizerských 24h MTB - 7. ročník

Místo konání:
Hrádek nad Nisou
23.6.-24.6.2001

Opět změny, poprvé se náš závod stává mezinárodním. Opět je vybrán nový okruh, který tentokrát prochází Českou Branou i do SRN a pak se zas vrací na naše území. Na mapce je to pěkně vidět. Většina jde lesem, něco po loukách a zbytek asfalt. Oblíbený sjezd z Dolního sedla se jede novou variantou.
Připraveno bylo pro závodníky množství hodnotných cen darovaných štědrými sponzory, tradiční trička, bohatá občerstvovačka a poprvé i malé účastnické samolepky na kola.
Přípravy velké, jen počasí si postavilo hlavu a šedé mraky se honily po obloze. Ráno hodinu před startem navíc začalo pršet jemným, zato však vytrvalým deštěm. Přece se našlo dost bláznů, kteří se rozhodli sáhnout si až na dno svých sil. Rekordní počet sólistů nás mile překvapil. Dvojic bylo sice míň než loni, ale vzhledem k podmínkám jich přijelo také dost.
Padla dvanáctá a všichni účastníci vyjeli do zaváděcího kola. Hned po prvním kole bylo na zablácených a mokrých jezdcích vidět, že to letos opravdu nebude zadarmo. Byla to pravda, naštěstí k večeru přestalo pršet, přišla noc a kritické hodiny před svítáním. Očekávaly se velké ztráty. První jednotlivec, pak druhý, z dvojic odpadli 2. Ostatní makaj dál, po svítání už se vzdává málokdy. Neprší a krásný východ slunce skrz roztrhané mraky rozslzel nejedno oko.
Do poledne je však ještě daleko a každý další kilometr pěkně bolí. Těsné rozestupy mezi 4 nejrychlejšími dvojicemi dělají závod dramatickým a ukazují že i 300. kilometr se dá jet terénem pěkně ostře.
Tak to jde až do konce. Pak přišel konec a každý byl rád, že už nemusí na kolo sednout. Padly i nový rekordy.
V jednotlivcích to byla celková ujetá vzdálenost 387km a převýšení 6 640m (cca od moře na vrchol Huascaranu) v podání Mirka Čechovského z Liberce.

p.s. Omlouvám se za málo fotek v galerii. Foťák i s filmem z 24 skončil na dně jedné ledovcové říčky na Kavkaze.

Jizerských 24h MTB - 8. ročník

Místo konání:
Hrádek nad Nisou
22.6.-23.6.2002

Osvědčený okruh z loňska doznal jen malých změn a centrum závodu se přesunulo na výhodnější místo v kempu. To dovolilo rozšířit občerstvovačku a zpřehlednit průjezd závodníků nejen pro rozhodčí, ale i pro diváky. Pečlivá příprava přinesla své ovoce a množství přijíždějících závodníků nás mile překvapilo. Stanové městečko v okolí startu rostlo a začínalo žít svým osobitým životem - "kdo pojede první kolo?, neviděl jsi můj dres?, kdy má přijet ta masérka?, připomeň mi až budu hotovej, že to dělám dobrovolně, dopr…. já zapomněl pas." Na start se postavil rekordní počet jednotlivců a nečekaně 1 jedna odvážná sólo bikerka. Dvojek bylo taky dost a premiérově kategorie žena - žena!! Odstartovalo se pěkně zostra a velké množství závodníků se snažilo toto tempo udržet. Na to taky doplatilo nejvíc odpadlíků, přepálit začátek se u tohohle závodu nevyplácí. Ostatní se však rubali o místa až do konce. Těsné odstupy mezi startujícími a vražedné tempo až do konce bylo, myslím, pro tento ročník charakteristické. Jak to dopadlo, to si můžete přečíst ve výsledcích, atmošku vám přiblíží galerie. A celkové shrnutí? Stejné jako motto ročníku:

 

TĚŽKÁ "POHODA"

 

A nesmím zapomenout ještě na jednu věc, poděkovat. Všem sponzorům (nezapomeňte mrknout na naši stránku jim věnovanou) a taky kamarádům, kteří nám nezištně pomáhali zajistit celý závod. DÍK MOC.

 

 

Jizerských 24 hodin MTB - 9. ročník

Místo konání:
Hrádek nad Nisou
14.-15.6.2003

Rok uplynul ako voda, a pár desiatok nadšencov sa už po deviaty krát zišlo v malebnom prostredí Lužických hôr, odtestovať mieru svojich fyzických a psychických síl formou extrémneho bajkového maratónu. Centrum pretekov sa tradične nachádzalo v príjemnom prostredí kempu Kristýna v Hrádku nad Nisou. Pre účastníkou bol pripravený okruh s dĺžkou 17 km a prevýšením cca 300m,ktorí si mohol každý prihlásený borec užívať 24 hodín svojho života. A to všetko pod známim heslom:

 

TĚŽKÁ "POHODA"

 

Do štartu bolo predsa treba premyslieť a zriadiť priestor štartu a cieľa, vyznačiť trasu 17 km okruhu, natiahnuť nespočetné množstvo káblov, zapojiť počítače pre rýchle a kvalitné spracovávanie výsledkov a počítanie kôl. Samozrejmosťou bolo kvalitné ozvučenie, aby sa mechanici a masérky v kempe neunudili k smrti. Pre vyhladnutých a vysmädnutých pretekárov bolo pripravené primerané množstvo Občerstvenia, ktoré bolo bezpečne chránené pred poveternostnými vplyvmi vojenským stanom. Nedá mi nespomenúť, že stavanie tohto stanu bolo najväčšou tragédiou organizačného tímu. No proste kopec srandy, našťastie bez trvalých následkov. O 11:00 sme ukončili prezentáciu a colnú kontrolu. A nakoľko páni colníci medzi pretekármi neodhalili žiadneho delikventa, už nič nebránilo odštartovať tohoročnú 24.

Do štartu zostávalo pol hodiny, a tak som niektorým pretekárom položil tri jednoduché otázky:

Ako sa cítiš pred štartom?
Ako sa budeš cítit v cieli?
Dôležitá vec pred štartom?

...a dostal jednoduché odpovede:

1. "Blbě!"
2. "Hůř!"
3. "Hlavne si nedávat pivo!", na čo jeho kolega podotkol: "Hele, to ještě nikoho nezabilo."

1. "Dobrý,ale žíža!"
2. "Taky dobrý,ale sakra žíža!"
3. "Hlavně aby tady bylo pivo a maserky!"

Desať minút pred štartom sa pretekári zhromaždili v priestore štartu, kde boli oboznámený s pravidlami pretekov. Presne o 12:00 všetci spoločne odštartovali do takzvaného "zaváděcího" kola. Toto kolo slúžilo na oboznámenie sa s traťou. Pretekári ho absolvovali, v duchu fair play, pohodovým tempom, ktoré určoval organizačný doprovod. Dvaja smoliari sa síce nevyhli defektu, ale vďaka svojej rýchlosti a technickej zručnosti, v pohode dotiahli pelotón a do druhého, už ostrého kola vyrazili spolu so svojími súpermi. Tempo sa podstatne zvýšilo a 24 získala pravú súťažnú formu.

Spočiatku bolo tempo veľmi rýchle. Takmer každý zajazdil svoj najvyšší rýchlostný priemer na jedno kolo v 3. prípadne 4. kole. Vôbec najvyšší rýchlostný priemer dosiahol v 3. kole Milan Kuchařík- 28,00km/h. Značne rýchlo jazdil aj jeho partner Petr Janiš- 27.44km/h. Táto dvojica dlho jazdila na 2.až 3.mieste v kategorii muž-muž. Asi po polovici pretekov sa však z predných pozícií vytratili a v konečnom poradí sa prepadli až na 12.miesto.

Podobným tempom jazdila dvojica Roman Šťastný- Milan Tobolka. Títo dvaja muži však svoje tempo i zvolenú taktiku zvládli perfektne. Prakticky celý čas jazdili na čelnej pozícii a tak si po 24 hodinách mohli vychutnať víťazstvo s bezpečným 12 km náskokom.

Najzaujímavejší priebeh mala kategória mužov-jednotlivcov. Medzi siedmou a deviatou hodinou sa vpredu držali Stadtherr, Zelenka, Kostelník,a s pár minutovou stratou za nimi Kopecký. Zelenku z tempa vyviedla roztrhnutá reťaz a preteky po 10tich hodinách ukončil. Podobne skončil aj Stadtherr, niečo po 13tich hodinách. Ale ten sa z predných pozícií vytrácal postupne už o čosi skôr. Petr Kopecký sa na chvíľu síce dotiahol na Jana Kostelníka, ale ten jazdil výborne a nakoniec pred ním o 17km zvíťazil. Úctyhodný výkon, ovplyvnený štyrmi defektmi, podal tretí najlepší borec Miloslav Čechlovský. Na druhé miesto mu chýbalo len 340m! Zaujímavé je aj porovnanie najvyššej priemernej rýchlosti na jedno kolo spomínaných pretekárov. Všetci ju dosiahli v 3.kole. Stadtherr- 26,30km/h; Zelenka- 25,84; Kopecký- 25,21; Kostelník- 24,82; Čechlovský- 23,93.

V kategórii žien-jednotlivkýň odštartovala jediná žena, ale jej výkon stojí za zmienku. Jana Obročníková počas 24 hodín najazdila 333,75km. Z trate sa jej najviac páčil zjazdový úsek po lúke, kde vraj dosiahla max. rýchlosť 70,6km/h. Jej výkon by stačil v kategórii mužov na 8 miesto! Čo k tomu dodať? Snáď len to, že ešte stále nepatrí k bajkerom, ktorí používajú nášľapné pedále...

Ďalšie tri ženy štartovali v kategórii muž-žena. A že na to majú sme sa presvedčili napríklad aj v momente, keď si jedna z nich musela ísť zobudiť do stanu parťáka, aby vôbec mohla vystriedať. V konkurencii troch dvojíc zvíťazila s náskokom 34km Andrea Kohoutová a Michal Rejholec.

Hodinu po ukončení 24 sa uskutočnilo vyhlásenie výsledkov. Vďaka našim skvelým sponzorom sme rozdali kopec hodnotných cien a víťazi si na znak víťazstva dali osviežujúcu šampusovú sprchu. Poďakovanie patrí aj miestnym obyvateľom, ktorím trasa 24 prebiehala v blízkosti ich súkromných pozemkov. Určite však nie tomu frajerovi čo svoj nesúhlas vyjadril ranou zo vzduchovky priamo do stehna jedného z pretekárov. Obzvlášť zase pánovi, ktorému jeden borec v nočnej časti zrušil kus plota na zahrádke, a on to zobral s pochopením a humorom.

Pevne verím, že si z Hrádku nad Nisou odnášate nie len unavené a boľavé telo, ale aj množstvo pozitívnych spomienok a zážitkov. Že aj o rok nájdete silu a chuť siahnuť si na vlastné dno a zdolať Jizerských 24 hodín MTB a spoločne si vychutnať sladké víťazstvo samého nad sebou, a pri tom zostať v "těžké" pohode...

Kompletní historii našeho 1.-9. ročníku včetně výsledků, startovek a dalších fotek najdete zde na původních webových stránkách.

10.ročníkem, konaným naposledy v roce 2006 v Hrádku na Kristýně, se završila počáteční doba "pionýrských" let našeho závodu. Akce se úspěšně, k našemu lehkému neočekávání, rozrůstala a tak bylo přijmuto rozhodnutí po páté přesunout náš závod na nové místo. Volba padla v té době ještě na "zelenou louku" ve Vesci u Liberce. V té době již předpokládané dějiště MS v klasickém lyžování. Tímto krokem jsme umožnili rozvinout náš závod až do dnešní podoby...ale to je jíž jiná a úplně nová kapitola.

jojo, tak to nějak bylo.

Váš ASAteam